www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Nových knih o skalničkách u nás není až tak mnoho a je chvályhodné, když se někdo pokusí o novou publikaci s ověřenými údaji. Proto by jak začínající, tak i pokročilé skalničkáře, mohla zaujmout nová kniha

Skalničky a jejich pěstováníJejím autorem je Ing. Jaromír Dvořák, zabývající se již mnoho let horskou i další květenou vhodnou pro skalky. Kniha je to opravdu rozsáhlá, má 690 stran a v rejstříku má uvedeno 4882 rostlin. Abecední rejstřík botanických jmen druhů a synonym, včetně českých jmen, usnadňuje vyhledávání konkrétních rostlin, pokud zná čtenář jméno. Botanická jména doprovází i autorská citace pramene. Výběr těchto druhů byl veden tak, aby bylo zahrnuto co nejvíce rodů a významných druhů vhodných do skalek.
Základem knihy je elektronická publikace Lexikon skalniček, kterou Jaromír Dvořák sestavil s Martinem Pilným před několika lety. Ovšem tyto informace jsou tentokrát výrazně doplněny úvodními popisy rodů a hlavně barevnými fotografiemi s doprovodným popisem. Je to v podstatě velká obrazová publikace.

V knize je 811 perfektních fotografií nejen většinou od autora, ale také od dalších zkušených skalničkářů (Vojtěch Holubec, Martin Pilný, Hana Zíková). Kniha má velký formát A4, je dobře vázaná, tištěná na velmi kvalitním papíru s vysokou kvalitou tisku. Barevný přebal z ní dělá krásnou publikaci.

Pro skalničkáře a pěstitele jsou zde cenné údaje o pěstování u každého druhu. Lze říci, že je užitečná nejen pro začínající, ale i pokročilé.
Autor v úvodu píše: „Na řadu potíží si zadělává sám skalničkář, který místo toho, aby využil přirozených podmínek své zahrady a pěstoval tam rostliny, které mu pěkně rostou a kvetou, touží právě po těch u něj nesnadných, nebo vůbec nepěstovatelných. A pak zkouší všechno možné, od neúměrné péče až po všelijaké vychytávky, jen aby své miláčky udržel při životě.“
Citát je to výstižný a kniha právě napomáhá, aby rostliny ve skalce byly pro radost a ne pro starost, tedy snažit se připravit jim vhodné podmínky. Abychom něco o rostlinkách ve skalce věděli více, například odkud pochází, z jakých výšek a poloh, čím jsou zajímavé, jak náročné na pěstování a podobně. Byť právě ta nepěstovatelnost v zahradě je oním pokušením mnohých skalničkářů, kterým nejde jen o to, že rostlina je taková krásná a malinká.
Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat e-mailem na adrese: dvorak.bezno@gmail.com. Na této adrese je možné knihu nejen objednat, ale budou vám sděleny podrobnosti o způsobu zaplacení a zaslání podle vašeho přání.

Cena knihy je 1550,- Kč, plus poštovné či dopravné.

Knihu je možno obdržet jako balík poštou, a to jako balík do ruky za 129.-Kč nebo jen dodání na poštu za 109.- Kč, na dobírku za 194.- Kč. Dopravní službou PPL jako běžnou zásilku s dobírkou za 138.- Kč. . Bližší informace získáte také na telefonním čísle 602 359 450.

Kniha je unikát vydaný ve velmi malém nákladu a vysoké kvalitě. Tomu logicky odpovídá cena, která je vskutku symbolická, ve srovnání s jinými knihami. K jejímu vydání bylo třeba nemálo financí, čistého entuziazmu a hlavně dva roky práce s nespočtem hodin. Záměrem autora knihy je přiblížit krásu horských rostlin, kterým v zahradách na skalkách říkáme pěkně česky – skalničky.

Ukázka stránek z knihy. Omluvte zde zhoršenou kvalitu reprodukcí stránek, ale jsou to výrazné zmenšeniny velkých A4 stránek knihy, navíc upravené tak, aby se rychleji načítaly na obrazovku. Uváděny jsou zde pouze pro vaši představu stránek v knize.© Obsah a design:Martin Pilný
Počet přístupů: 2872 návštěvníků.