Jarní pozdrav z Velkých plání
Townsendia hookeri
Říká se jí také Velikonoční kopretina Velkých plání (The Great Plains Easter Daisy), nebo také
Hooker's Townsend Daisy. Byla tak pojmenována na počest botanika. William Jackson Hooker byl významný botanik koncem 19. století.
Townsendia hookeri BEAMAN je nejrozšířenější severoamerický druh tohoto rodu z čeledi Asteraceae. Na některých místech Velkých plání (Great Plains) roste tak hustě, že při rozkvětu tam pláně vypadají jako zasněžené a není kam šlápnout (jako u nás na sedmikrásky či pampelišky). Roste až do výše hranice lesa v centrálních Rocky Mountains Colorada, v NP ve Wyomingu a na pouštích a stepích Nového Mexika. Nalézt ji lze na Velkých pláních od Kanady až po Texas. Ve Skalistých horách na jižních svazích se první květy otevírají již koncem ledna a v únoru. Snesou velký chlad. Na skalkách v zahradách ráda vykvétá koncem února či začátkem března. V přírodě někdy kvete až do začátku června, u nás na skalkách můžeme její semena sbírat již v dubnu.
Rostlina má typický stříbřitě šedý, velmi úzký list, až 5 cm dlouhý, vytvářející stěsnané růžice z jakoby do kruhu stáčejících se listů. Z nich vznikají stěsnané bochánky vysoké do 4 centimetrů, které mají až 20 cm v průměru.
Z růžice listů vystupují téměř bezlodyžné květy, přitisklé k listům. Jsou podobné kopretinám. Čistě bílé paprskovité květy mají průměr 2,5 až 3 cm. Uprostřed mají krátké, výrazné chloupky. Díky nim hmyz květy snadněji opyluje. Některé formy mají narůžovělou barvu. Květy vykvétají postupně, proto při hezkém předjaří a začátkem jara nás mohou dlouho těšit. Zvláště, když na ně nenasněží či nenaprší.
Townsendia hookeri má pro nás obrovský klad - produkuje každý rok semena, a to již začátkem dubna. Jsou to obvykle první semena sezóny v zahradě a musí se uhlídat. Rychle se rozlétají. Pokud je ihned po jednom pinzetou zapícháte do spár v suti, již příští rok vám obvykle vykvete. Z výměny semen na podzim, pokud ji vysejete až v zimě, musíte dva roky čekat. Pokud vůbec vyklíčí. Nejlépe se pěstuje, jak bylo řečeno, ze semeníku přímo do skalky. Nebo hned po uzrání do hrnkovacích kontejnerků pro přátele a nadšence - skalničkáře.
Z výsevů se Townsendia hookeri špatně pikýruje, protože má již malé dlouhé kůlovité kořínky. Snadno se poškodí. Proto je téměř nemožné, či s rizikem, přesazovat vzrostlou rostlinu. Podobně, jako mnoho dalších, výrazně suchomilných rostlin, které mají hluboký kůlovitý kořen. Například lewisie a další.
Tajemství pěstování?
V zahradě, ve "vykrmené" zemině a v příliš vlhkém prostředí je to rostlina krátkověká, odtud její pověst o náročnosti. Jednoduše uhnije. V přírodě jsou to mnoholeté rostliny. Pokud ji někdo označí za jednoletku, nebo dokonce za monokarpickou (i to už jsem slyšel), pak o ní nic neví.
Její rodnou krajinou je území prosluněné celý rok a i když tam občas zasněží a zaprší, vlhko nezůstane dlouho. Klíčem úspěchu je vysazení na plné, nejlépe celodenní slunce až úpal, dokonalá drenáž a chudá štěrkovitá kyselá zemina. Rostlina může být i v těžší, jílovité zemině, ale s velkým množstvím drobného štěrku a povrchové suti z "kyselé" horniny. Suť je jistota. Čím více, tím lépe.
Ovšem neznamená to, že ji budete celoročně sušit. Občasný déšť či lehká zálivka je také zapotřebí. Ve spáře skalky s odtokem vody bude mít perfektní polohu. Stanoviště musí rychle vysychat a být jen trochu úživné. Substrát co nejkyselejší. Při delších deštích raději přikrýt, zvláště rostliny v množárenských kontejnerech. Je vynikající do mís a koryt. Výborné jsou polohy kam přímo neprší, například osluněný převis z kamene ve skalce a podobně. Já ji pěstuji v suťovišti podél jižní strany chalupy, kde převis střechy brání přímému dešti.
Dáte-li jí takové podmínky, poroste vám pak déle, než o co se dokážete vsadit.
Zásady pro pěstování této townsendie jsou obecně platné i pro ostatní druhy malých, zvláště bezlodyžných, druhů townsendií. Rostliny bývají k dostání u pěstitelů, specializujících se na vzácné skalničky, dále na výstavách skalniček nebo ve výměnách semen klubů skalničkářů. Rozhodně je to kráska, která vás spolu s jarními krokusy velice potěší.
A ještě malá poznámka. Má synonymum Townsendia nuttallii DORN. I pod tímto jménem "běhá" po našich skalkách a v množárnách.
Townsendia hookeri je také velmi podobná dalšímu bezlodyžnému druhu Townsendia exscapa
Připravil a fotografoval © Martin Pilný, 2024