www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech


Zajímavý počin plzeňských skalničkářů - nová kniha

ROK V ALPÍNU

Titulka Rok v alpínu

Každý pravověrný skalničkář mívá obvykle knihovnu plnou nejrůznějších knih o skalničkách. Ať již v podobě abecedních přehledů, lexikonů nebo knih specializovaných na určité rody, na určité zeměpisné oblasti a podobně. Obvykle také řadu knih zaměřených spíše všeobecněji - knih pro začínající skalničkáře či knih pro inspiraci.
Když se mi dostala do ruky knížka ROK V ALPÍNU, přemýšlel jsem, kam ji mezi skalničkářskou literaturu zařadit. Počte si v ní totiž nejen začínající, ale i hodně pokročilý skalničkář. Knihu vydal Alpinum klub Plzeň. Klub, který bez ohledu na současnou situaci ve společnosti a ve světě, má stále dost aktivních členů, kteří se zapojují do činnosti, zvláště při pořádání výstav skalniček v Plzni.

Proto překvapili jeho členové i další odborníci velmi zajímavou knihou. Má 250 stran, je celobarevná, plná krásných fotografií rostlin i skalek. Skvělá pro inspiraci každého skalničkáře. Co je na ní velmi hezké, že se obsah drží i názvu. Je rozdělena podle měsíců, a obsah tomu odpovídá. Co jak roste v lednu, co je zajímavé v únoru, jaké krásky potěší v březnu atd. Jelikož se jedná o první díl této publikace, obsah končí v červnu. Zahrnuje tím nejkrásnější období ve skalce. Jak jsem zjistil, Alpinum klub Plzeň již připravuje druhý díl, zahrnující období od července do prosince.
Skupina odborníků, nejen z klubu, sestavila tuto knihu formou zajímavých článků a informací o různých rostlinách, o stavbě skalek, nechybí pěstitelské rady a mnoho dalších témat. Je to vlastně knižní vydání odborných článků od různých autorů. Co je na ní cenné, je na konci Rejstřík rostlin, o kterých je v kapitolách psáno. Podobně je přehledný obsah v úvodu knihy. Snadno tak lze najít téma, které nás zajímá.

Osobně blahopřeji všem, kteří se na knize podíleli. Je jich řada a uvedeni jsou v úvodu knihy.

A hlavní věc, kniha původně určená jen členům klubu, byla vydána ve větším nákladu a může si ji tak objednat kterýkoliv zájemce v republice. Jak mi sdělil předseda klubu Karel Lumerding, objednávku lze zaslat na adresu: horoda@seznam.cz. Cena je symbolická, s ohledem na počet stránek a kvalitním tisku, jen 250,- Kč + poštovné a balné. Bohužel poštovné se přizpůsobuje stále měněným tarifům České pošty. A také podle toho, zda to bude dobírka nebo převod na účet. Podrobnosti k objednávce se dozvíte na výše uvedené mail adrese.

Martin Pilný, 2022


Nahoru


Obsah a design: © Martin Pilný
1515