www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Saxifraga burserana

Skalky pro vaši inspiraci


Každé rozhodnutí, že si v zahradě uděláte skalku, je rozhodnutím na dlouhou dobu. Dobře postavená a pěkně osazená skalka bývá klenotem zahrady a k jejímu zbourání už musí být hodně závažný důvod. Podobně je tomu se založením hajní partie. I ta se nezakládá na rok či dva.
Někdo si postaví skalku "bez ducha", takovou nemastnou neslanou. Jiný má skalku divokou, s kamennými útesy a balvaništi. Další má skalku naopak jemnou, uhlazenou. Je mnoho těch, kteří si postavili skalku s hlubokými spárami z kolmo postavených kamenů. Zkrátka, typů skalek může být velice mnoho.
Abyste měli při plánování a přípravě takových partií v zahradě inspiraci, jak se to zdařilo (ale i třeba nezdařilo) jiným, jsou (a budou) na této stránce představeny různé skalky a zahradní partie, které již byly v zahradách realizovány.
Zatím si pro vaši inspiraci můžete vybrat z této naší nabídky:


  • Legendární skalka známého skalničkáře Oty Vlasáka v Bořanovicích je běžně nepřístupná. Proto zde máte malou virtuální procházku po ní.
  • O jedné zahradě na České Sibiři. Povídání, které vás zavede na skalku manželů Pilných.
  • Překvapení z Polska připravil účastníkům českého Setkání skalničkářů 2011 polský skalničkář Michal Hoppel z Poznaně.
  • Skalky, které pohladí duši, mají známí pěstitelé lomikamenů, ale i dalších skalniček, Dana a David Stádníkovi z Prahy.
  • Azalkový živý plot a nádherná azalková zahrada manželů Podaných v Rychnově nad Kněžnou potvrzuje, že rododendrony a azalky jsou stálým hitem zahrad. Fotografie v tomto článku to potvrzují.
  • Hektarová zahrada manželů Odvárkových, s obrovskými skalkami a krásnými scenériemi se jen tak nevidí. Zveme vás na její prohlídku alespoň obrazem, abyste se mohli inspirovat, máte-li na to ambice.
  • Unikátní skalka, stavěná spíše dolů, než nahoru, je tím sice dosti neobvyklá, ale opravdu krásná. Její stavitelé, manželé Linzmajerovi, jí říkají rokle. Nabízíme vám do ní obrazovou návštěvu.
  • Skalka na dvoře, tak by šlo nazvat seskupení kamenných koryt, osazených skalničkami a postavených před domem na vydlážděném dvoře. Manželé Piatkovi vše zajímavě propojili kamenem a je z toho místo pro obrovskou sbírku skalniček.
  • Rašeliniště u skalky či jezírka je partie v zahradě málo vídaná. Jak ji realizoval Mirek Dvořák, vám ukáží obrázky i jeho zkušenosti ...