www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Milá podzimka z amerických prérií

Symphyotrichum ericoides var. prostratum

známá také jako

Aster ericoides var. prostratus

Pozdní podzim již ve skalce bývá trochu smutný. Květy již téměř žádné. Přesto vám ve skalce či jejím nejbližším okolí může „zasvítit“ množství bělavých kvítků. Proto by vás mohla zajímat rostlina, která kvete celý podzim.
Je to Symphyotrichum ericoides (L.) G.L. Nesom var. prostratum (Kuntze) G.L. Nesom. Rostlina poměrně známá pod jménem Aster ericoides L.. var. prostratus (Kuntze) S.F. Blake. To je však dnes synonymum. Pozor, po zahradách koluje také pod chybným jménem Aster ericoides var. procumbens.

Symphyotrichum ericoides

Nejkrásnější a nejpěstovanější je kultivar Symphyotrichum ericoides var. prostratum ´Snow Flury´, kterému je věnován tento článek.
Kultivar vytváří krásný koberec, bohatě kvetoucí drobnými bílými kvítky. Přibližně od poloviny září neúnavně vykvétají stále nové a nové, než jejich „dovádění“ zastaví první mrazíky. Je to milé, že v pozdním podzimu vám stále ještě něco může kvést na skalce. Protože květy přitahují motýly, druh dává i jim trochu poslední podzimní potravy.

Rostlina je to plazivá, jen okolo 3-5 cm vysoká. Takže co více si přát. Drobnička. Ovšem pozor. Poměrně rychle se na vhodném stanovišti rozrůstá. Svými dřevnatými výhonky, na dobře drenážovaném, kamenito-humózním stanovišti, dokáže pokrýt plochu často o průměru 40 cm někdy i za jediný rok. Vydrží všechno, i občasný sešlap. Jak se plazí při zemi, může porůstat i kameny, kolem kterých se dokáže zabalit. Lze ji však uhlídat. Bude-li na plném slunci, v hodně chudém písčitém substrátu, bez přemíry vody, tak vám nebude tolik narůstat. Navíc nůžky, lopatka a další zájemci o ni, se vždy najdou. Velmi dobře se také hodí do spár suchých zídek nebo na jejich horních hranách, odkud visí dolů.

Symphyotrichum ericoides


Jak již bylo řečeno, je to polokeř s dřevnatějícími výhony. Není divu, že druh botanici oddělili od rodu Aster, i když jak známo, také podzimní astřičky umí pěkně zdřevnatět.
Druh pochází ze suchých oblastí kamenitých prérií severoamerického středozápadu. U nás nezmrzá, ale v zimě zcela shodí list a vypadá mrtvě. Teprve později na jaře začne rašit a ožívá. Při jarním čištění ve skalce je dobré sestřihnout loňské výhony asi na polovinu i více, podle toho, kde se na větvičkách objeví první lístky. Střihem za lístky se odstraní odkvetlý loňský konec větvičky. Lépe rozvětví a více na letorostech kvete.
Protože na volné ploše často její výhonky zahříží, je lepší rostlinu po pár letech rozdělit. Získáte tak další sazeničky. Množit lze také z řízků, ale úspěšnost je různá, obvykle 50%. Řízky odebírejte koncem června, vždy letorost s kouskem loňského dřeva. Někdy se daří řízkování i koncerm srpna. Poupata na řízku se ale musí vylámat.
Jinak je pěstování snadné, chorobami rostliny netrpí, ani nepřitahují škůdce. Jen ve stínu může listy pokrýt padlí. Proto, jak bylo již řečeno, plné slunce, sucho a drenáž vám zajistí bezstarostné pěstování.

Symphyotrichum ericoides Rostlinu lze také "bonsajovat". Tím ji i omezíte v silném rozrůstání. Uděláte-li si oddělek, nebo ještě lépe svislý řízek, pak použijte "větev", která má tendenci růst vzhůru. Okolo nechte ještě dvě tři ležaté větvičky, které udržujte zakrácené tak, aby většina síly rostliny šla do zvolna vznikajícího kmínku. Po dvou letech bude vypadat již jako ten na snímku. Má průměr jako tužka. Rostlina je zde stále ještě mladá a opravdový kmínek udělá až po pár letech. Celou tu dobu odstřihujte nehodící se větvičky, které z rostliny vyrazí do boku. Stále jen ponechávejte, ty, které jste si vybrali jako kosterní. Je to takové hraní si s rostlinou pro ty, kteří na to mají čas a chuť. Lze tak udělat nejrůznější kaskády ze stěny skalky a podobně. Tak jako upravují bonsajisté své dřevinky.


Text a foto © Martin Pilný, 2015
Obsah a design: © Martin Pilný
Počet přístupů: Tuto stránku vidělo již: 12613 návštěvníků.