www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Zajímavá elektronická knížka pro ty, kteří si chtějí postavit, či obnovit skalku

Skalka? Skalka!

Redakci webu o skalničkách nabídl pan Miroslav Tatíček z Družce u Kladna, zcela zdarma elektronickou knihu pro skalničkáře. Je to vyprávění o tom, jak začal před lety stavět skalku, jak se učil ze svých i cizích chyb, jak se "vrhnul" nejen na skalničky, ale také na dřevinky a další druhy rostlin...
Zkrátka, úsměvně napsané čtení pro milovníky skalek a rostlin v nich. V knize je řada zajímavých a svérázných názorů autora. Ovšem i řada rad, lety ověřených nejen u Tatíčků. Není to klasická příručka, ale vtipně komentované zkušenosti dlouholetého "řadového" skalničkáře, který v úvodu píše:

"Chci se s vámi podělit o naše radosti, jak jsme po dobu třiceti let postupně stavěli (ale někdy i bourali) naši skalku, která se dnes rozkládá na ploše více než tisíc metrů čtverečních. Tvoří ji skoro pět set tun kamení a je osázena přibližně jedním tisícem druhů nejrůznějších rostlin."

Miroslav Tatíček původně napsal toto příjemné čtení pro přátele, kteří navštěvovali jeho zahradu a chodili sem pro rozumy. Neuvažoval o tom, že by to vydal jako knihu. Byla by to nákladná akce s nejistým koncem. (Poznámka redakce: podobně skončila u nás řada skalničkářských publikací). A tak text doma množil na kopírce a dával přátelům. Jenže to bylo a je dosti nákladné, a tak se rozhodl publikovat knihu elektronicky, a to prostřednictvím webu www.skalnicky.cz s tím, že přátele odkáže sem. Kniha má 94 stran.

Text knihy je ve formátu PDF, proto záleží, jak s tímto umíte pracovat a jak máte nastavený počítač nebo tablet, aby se vám formát PDF otevřel a na monitoru byla vždy jen jedna stránka.
Proto pár informací pro začátek: Kliknutím na titul Skalka? Skalka! se vám otevře okno pdf formátu a hned se vám začne poměrně rychle načítat všech 94 stránek elektronické knihy. Kliknutím na titulní stránku se otevře obsah a kliknutím na příslušnou kapitolu, se vám otevře požadovaná stránka. Ve stránkách můžete listovat (jak je obecně známo) na postranní liště. Potřebujete-li se z kterékoliv stránky vrátit na první stranu s obsahem knihy, stačí kliknout na pravý okraj aktuální stránky, který zežloutne a jste obratem na začátku. (Tuto přípravu pro vás udělal Ing. Jaromír Dvořák).
Samozřejmě, že si text můžete "stáhnout" do svých tabletů či "chytrých" telefonů a číst si v knize kdekoliv a kdykoliv. Stejně tak si bez omezení můžete stránky vytisknout. Ovšem jen pro vaše osobní použití. Zkrátka, vše podle vaší potřeby a možností.

Tolik k úvodu a nyní si můžete otevřít titulní stránku elektronické knihy nazvané autorem
Skalka? Skalka!


Kniha jak obsahem, tak i grafickou úpravou, nebyla redakcí www.skalnicky.cz nijak upravována, je bez korektury, zkrátka v té podobě, jak ji autor nabídl pro vás. Potřebujete-li kontakt na autora, pak jeho mail je mirtat@centrum.cz .

Vaše názory k této elektronické publikaci, a to jak k obsahu, tak k formě publikování by nás zajímaly. Již kvůli dalším podobným projektům.


Obsah a design: © Martin Pilný
10406