Lewisia cotyledon - kristátní forma?
Zajímavá fotografie přišla od Míry Řebíčka. Píše k ní: "Nedávno jsem četl o různých kristátních formách kaktusů i jiných rostlin a při pravidelné „plecí“ obchůzce naší skály jsem si všiml, že možná takový poklad mám darem shůry. Nevím zda je na fotografii kristátní forma Lewisia cotyledon nebo není. Lewisie na naší skalce, to jsou rostlinky s příběhem. Vysadil je kdysi (minimálně před 30lety) můj otec a od té doby v kapse na jih rostou a kvetou, byť jim poloha ne zcela vyhovuje. Na snímku v pozadí je zřejmě Lewisia columbiana, která pravidelně kvete trochu později drobnými bílými kvítky."
Co k tomu dopsat?
Přírodou stěsnaně postavené atypické formy listů či růžic bývají znakem kristátních forem rostlin. Také různě ztluštělé stonky, větvičky, jehlice a podobně. Někdy vzniknou poraněním rostliny, jindy z náhodného jedince (jako patrně zde), jindy ... moc se o tom neví. Odborníci nejistě mluví o nemoci rostliny. Podobně jako o čarověnících na dřevinách.
U lewisie je toto sestavení listů růžice neobvyklé, zajímavé a zatím nikde publikované. Alespoň to není známo. Lewisie často nasazují ze silného kořene po obvodě nové mladé růžice. Jak se zvětšují, začnou často dusit základní středovou růžici a ta uhnije. Někdy celá rostlina i s "mláďaty". Samozřejmě to není pravidlem.Je otázka, zda by tento jedinec šel dál množit, jako jiné kristátní druhy rostlin. Ty se množí pouze řízkováním, aby si uchovaly tuto vlastnost. Řízkovat lewisie samozřejmě jde také, je to však náročné a nejisté. Zde ze semen patrně ne, protože tato podivná forma nekvete. Kvetoucí rostlina na snímku je druhá, rostoucí až za touto "kristátní růžicí". Květ je zde z klasické růžice, nikoliv z kristátní části rostliny. Má někdo zkušenost s podobnou situací u lewisií?
Více o druhu Lewisia cotyledon naleznete také na stránce o těchto krásných rostlinách.
M.P.
Foto © M.Řebíček, 2015
|