www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Nová neobvyklá "kniha"

Lexikon skalničekChceme vám představit novou neobvyklou publikaci. Nejedná se o tištěnou knihu, ale elektronickou. Stačí ji ze zakoupeného CD disku načíst, nebo lépe, nainstalovat přímo do počítače. Můžete si ji pak podle potřeby v počítači otevřít, listovat v ní a hledat si údaje k rostlině, která vás zajímá.
Instalace není složitá. Jen je třeba mít v počítači nainstalovaný program Acrobat Reader (alespoň verze 9). Program lze bez problému stáhnout z internetu zdarma.
Následné spouštění je pomocí tlačítkového menu, jak bývá obvyklé i u jiných elektronických médií.
LEXIKON SKALNIČEK je velmi rozsáhlá databáze s údaji o všech dostupně známých, ale také velmi málo známých druzích horských, stepních či hajních rostlin a cibulovin, vhodných do vašich skalek. Při jejich výběru do lexikonu autoři přihlédli zvláště na nízké druhy.
Nejedná se o ilustrovanou knihu, ale o přehledný lexikon základních dat, která obvykle zajímají skalničkáře ve chvíli, kdy je třeba rychle získat základní informace o rostlině, bez dlouhého hledání na internetu. Mimochodem - lexikon obsahuje více jak dvě třetiny druhů rostlin, které běžně a rychle, se seriózními informacemi, na internetu nenajdete. V databázi jsou však pouze oficiálně popsané botanické druhy, nikoliv kultivary.
Veškeré informace autoři čerpali z botanických publikací (flór) celého světa, dále z různých odborných publikací či monografií a z populárně naučných knih pro skalničkáře. Proto práce na lexikonu trvala řadu let a byla opravdu náročná.

LEXIKON SKALNIČEK má 645 stran a obsahuje údaje
o 1406 rodech,
13 128 druzích,
738 subspéciích,
600 varietách a
3626 synonymech rostlin.

Při tak velkém množství druhů jsou každé rostlině věnovány sice jen dva řádky, přesto vám dají mnoho základních informací ve formě zkratek. Jejich seznam je součástí stránek na CD. Každý uvedený druh má v prvním řádku přesné botanické pojmenování. Ve druhém řádku jsou formou zkratek popsány bližší údaje o rostlině, a to:

Zařazení rostliny podle jejích vlastností (jednoletá, monokarpická, vytrvalá, cibulovina, travina, dřevina atd.).
Charakter růstu a vzrůstnosti (zda je plazivá, trsnatá, bochánkovitá, jak rychle rostoucí a pod.).
Výška rostliny.
Barva květu a doba kvetení.
Barva listu a jeho charakteristika (opadavý, trvalý, zatahující a podobně).
Areál výskytu - údaj, kde ve světě druh roste a přibližná nadmořská výška.
Substrát, který je pro pěstování podle přírodních podmínek k růstu nejvhodnější.
Doporučená expozice rostliny ve skalce (např. vůči světlu, teplu, sklonu apod.).
Údaj o zvláštní péči, je-li nutná (např. kryt proti vlhku, mrazu, potřeba skleníku atd.).
Údaj o literatuře, ze které byla data čerpána (uvedený pod číslem).

Ukázka co vše lze vyčíst z takového jednoho řádku:

Rostlina z rodu ANDROSACE z čeledi Primulaceae, česky se jmenuje pochybek.
Druh: x aretioides, tedy přírodní kříženec. Rostlinu popsal botanik Hegetschweiler.
Kříženec mezi druhy Androsace alpina a Androsace obtusifolia.
Jde o rostlinu vytrvalou, bochánkovitou, 1 – 3 cm vysokou,
s tmavě růžovým květem, doplněným žlutou barvou. List je světle zelený.
Kvete v květnu až červenci.
Pochází z Evropy, z Alp.
Roste v alpínském pásmu.
Vyžaduje kamenitý substrát, vysazení na slunce.
Je náročná na pěstování.
Údaje byly čerpány z knih :
Collectors´ Alpines (Heath R.E., 1964)
PRIMULACEAE díl I. Androsace, Dionysia, Douglasia (Halda J., Haldová J., 1974)

Lze toto CD kopírovat?

Ano. Toto CD lze okopírovat na pevný disk ve vašem počítači, nebo do "chytrých telefonů", či na flešku. Jeho obsah tak bude fungovat, i když CD nebude založeno v mechanice PC či notebooku. Toto CD lze lehce "přepálit" na libovolný počet CD disků, které budou plně funkční. CD nemá žádnou ochranu. Ale ...

I když nelegální kopírování hudebních i datových CD je celosvětově velký problém, nebyl na tomto CD proveden žádný zásah, který by znesnadňoval jeho nelegální kopírování. Důvod, proč autoři tak neučinili, je prostý. Domnívají se, že tudy správná cesta nevede. Každou ochranu se až doposud podařilo překonat. Kopírování se tím nezabránilo.
Autoři doufají (možná hodně naivně), že CD mezi sebou nebudou skalničkáři nelegálně "vypalovat". Apelují tak na čestnost, slušnost a korektnost skalničkářů, neboť všechny spojuje zájem o to, vědět o svých kytičkách co nejvíce. Proto autoři věří, že naprostá většina čtenářů bude zacházet s CD korektně tak, aby nebyla porušena autorská práva. Pokud se vám i vašim přátelům bude lexikon na CD líbit, jistě si pořídíte jeho legální verzi. Umožníte tím dalším autorům, aby mohly vznikat nové podobné projekty levných elektronických knih pro skalničkáře, mimo jiné například obrazových, monografických a podobných publikací. Svou korektností podpoříte, že takové CD nebude zároveň vaše poslední, které o skalničkách máte. Je v něm uloženo obrovské množství práce vykonané s mimořádně velkou dávkou nadšení a finanční zisk byl absolutně tím posledním, na co autoři díla mysleli.

Knihu můžete mít také v tištěné podobě.


Je zpracována ve formátu souboru .pdf tak, aby si ji zájemci podle svých možností vytiskli sami na papír ve formátu A4 a nechali svázat. V takovém případě autoři souhlasí s jednorázovým vytištěním Lexikonu, ovšem jen pro vaši osobní potřebu. Jakákoliv forma dalšího rozmnožování však podléhá autorskému zákonu (copyright) a vyžaduje souhlas autorů, kterými jsou Ing. Jaromír Dvořák a Martin Pilný.
Tisk z pdf souboru zvládne každý, kdo někdy s tímto souborem pracoval a kdo zná způsob obracení listů v domácí tiskárně. I toto není problém, aby se to i skalničkář naučil či si nechal poradit.
Pro zajímavost. Kniha na snímcích byla knihařem svázána za Kč 290,- takže ji lze mít kdykoliv po ruce. Samozřejmě, že každý knihař může mít jinou cenu, tak jako vytištění vás může stát také různě. Vše závisí na vašich možnostech.

Kolik "kniha" na CD stojí?

S ohledem na to, že by Lexikon při klasickém knižním malonákladovém vydání stál přes 1000.- Kč, což pro řadové skalničkáře - zahrádkáře není právě cena lidová, rozhodli se autoři poskytnout skalničkářům „knihu“ za dostupnou cenu, a to v elektronické podobě - tedy na CD. Rozhodně cena nepokrývá honorář za práci trvající mnoho let. Odpovídá výrobním nákladům a práci programátora. Autorům jde především o její využití mezi našimi skalničkáři, kterým svou mnohaletou práci takto věnují.

Cena CD s elektronickým lexikonem činí Kč 150,-
Při objednávce na zaslání poštou doporučeně se připočítává jen balné a poštovné, tedy celkem Kč 200,- , ovšem jen při zaslání úhrady předem na účet, jehož číslo vám bude sděleno e-mailem na základě vaší objednávky. Ihned po připsání na účet vám bude CD odesláno..
Při objednávce na zaslání poštou na dobírku, je balné a poštovné vyšší, a to celkem Kč 230,- přičemž zásilka vám může být odeslána ihned. Nejvíce na tom vydělává pošta, která neustále poštovné zvyšuje!
K zásilce je vždy přiložen doklad pro vaše účetnictví.
Při jednom poštovném se vyplatí objednat si více CD najednou, například pro skupinku přátel. Do 5 kusů v jedné zásilce je poštovné stejné jako u 1 kusu CD. Při objednávce nad 10 kusů je poštovné zdarma.
Pro zájemce ze Slovenska a ciziny sdělíme podmínky jednotlivě e-mailem.

Jak knihu na CD objednat?

Elektronickou publikaci na CD si můžete objednat na e-mailu :
m.pilny@centrum.cz

Ukázka jedné stránky a jejího uspořádání

Stránku bude možné na obrazovce zvětšit na 1:1, tedy na formát A4, aby byla kvalitně čitelná.
Zde je výrazně zmenšena pouze pro ilustraci. Proto omluvte, že je méně ostrá.© Obsah a design:Martin Pilný
Počet přístupů: 30307 návštěvníků.