Dvě rady na zimu
Ač se to neustále všude v radách pro zahrádkáře zdůrazňuje, málo se na to dbá. Přitom sklepávání vrstev sněhu ze stálezelených keřů a okrasných dřevin je nesmírně důležité. Zvláště čerstvý nebo mokrý sníh může větve zatížit natolik, že mohou prasknout. V lepším přpadě se dřevina rozvalí, větve polehnou a později, po roztátí sněhu, již obvykle zůstává neutěšený vzhled.
A tak rada první:
Průběžně celou zimu sklepávajte z okrasných dřevin , zvláště z konifer sníh, je-li ve větší než 3 cm vrstvě.
Každý, kdo má v zahradě jezírko v přírodním stylu, tj. nevypouštěné na zimu, by měl občas prosekat led, aby odcházely bahenní plyny znehodnocující vodu, která pak nesvědčí kořenům vodních a bahenních rostlin. Jsou-li v jezírku celoročně ryby (s výjimkou nevkusných červených rybiček - ty se musí odlovovat na podzim), pak prosekávání ledu je naprosto nezbytné, a to alespoň dvakrát týdně. Ryby sice zimují zavrtané u dna v bahně, ale kyslík z vody potřebují. Zajímavým zlepšovákem je využití tmavozelené (tmavá barva je důležitá) PET lahve.Ta se naplní cca do jedné čtvrtiny drobnými kamínky nebo pískem a dobře se utáhne uzávěr.
Před příchodem mrazů, či po prosekání otvoru v ledu, se lahev hodí do vody víčkem dolů. Dno musí co nejvíce vyčnívat, ale láhev musí plavat. Nevadí, když opět zamrzne. Mráz jí neuškodí. Kdykoliv se však během zimy oteplí kolem nuly či trochu nad ni, nebo když zasvítí na láhev slunce, vzduch uvnitř se rychle ohřeje a okolo lahve odtaje úzký prstýnek ledu. To bývá u malých jezírek dostatečné pro odvod plynů. Stačí pak lehký větřík, který pohupuje s lahví a otvor se zvětšuje. Snadněji se pak led kolem vysekává, obvykle to ale není nutné. Led kolem lahve je trvale slabší než na ostatní ploše. PET láhev sice v jezírku není nic moc estetického, ale různé slaměné věchty také ne. Navíc vodu znečistí. Trámky a různá dřeva ve vodě se neosvědčují. Láhev odstraníte hned, jak je to nezbytné, takže v jezírku bude strašit jen nezbytně nutnou dobu. Toto se hodí tam, kde nemůžete obden zajít k jezírku.
Bohužel při silných a dlouhodobých mrazech to nefunguje a pak nezbývá než otvor vysekat. V poslední době se doporučuje místo sekání, řezání pilou a navrtávání vrtačkou. Rázy při sekání totiž stresují ryby "spící" v bahně u dna. Neosvědčilo se nahřívání horkovzdušnou pistolí ani plamenem hořáku. Je to zdlouhavé s nevalným výsledkem.
A tak rada druhá:
Nenechávajte v zimě trvale zamrzlé jezírko, dělejte do ledu otvor, zvláště jsou-li ve vodě ryby.
|