www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Unikátní kniha unikátní hodnoty

The Caucasus and its Flowers

(Kavkaz a jeho květy)
Titulka knihy

Nová kniha, o jejíž přípravě již delší dobu předem věděli zasvěcenci v oblasti skalniček, spatřila světlo světa před Vánoci 2006. Jde o obrazovou, přesněji fotografickou knihu, ukazující krásu a pestrost květeny Kavkazu. O rostlinách Kavkazu vyšlo v minulosti zvláště v Sovětském svazu (a Rusku) několik publikací, obvykle téměř bez obrázků nebo s dost nevalnými kresbami, na mizerném papíře. Šlo o několik pro současnost již historických květen Kavkazu a jednotlivých kavkazských republik. Spíše byly určeny specialistům - botanikům, zabývajícím se flórou Kavkazu. Rostliny zde byly obvykle popsány čistě botanicky, ale bez obrázku to bylo nezajímavé pro běžné čtenáře, pěstitele, zahrádkáře. Přitom se v zahradách vyskytovalo mnoho rostlin v minulosti přivezených a introdukovaných právě z různých oblastí Kavkazu. Některé z těchto oblastí jsou však dnes obtížně přístupné nebo nebezpečné, což souvisí i s národnostními třenicemi mezi kavkazskými národy. Jeden z autorů zažil na severním Kavkaze přepadení ozbrojenci, okradení i uvěznění, druhý autor se v Zakavkazsku při pátrání po rostlinách dostal na pozemky podezřelé z výskytu min a nevybuchlé munice z války o Náhorní Karabach a jen s obtížemi se pak odtud dostával.

I proto je tato nová kniha unikátem mezi tituly, dosud o Kavkazu vyšlými. Kniha, ve které si se zájmem zalistuje botanik stejně, jako laik. Milovník hor, nebo třeba právě zahrádkář, se může potěšit krásou květů z tohoto horského masivu, aniž by musel podstoupit nákladnou a riskantní cestu do kavkazské oblasti.

Kniha je cílena především pro amatérské i profesionální botaniky, pro skalničkáře a pro milovníky horské květeny. Nadchne však i ty, kteří mají rádi krásné obrázky přírody a květin, kteří se jejím prostřednictvím přenesou na hranice Evropy a Asie..

Ačkoliv autoři - ing. Vojtěch Holubec CSc. a ing. Pavel Křivka - jsou Češi, je kniha napsána v angličtině, protože o ni má zájem především svět. Průzkum našeho trhu ukázal, že by si ji u nás koupilo jen pár stovek zájemců. A to by nikdy nemohla vyjít. Lze věřit, že právě návštěvníci stránek www.skalnicky jsou zanícenými skalničkáři a chtějí o svých rostlinách vědět víc. Kniha je psána záměrně jednoduchou angličtinou a v popisech u krásných fotografií je používán stejný styl. Takže neznalci angličtiny se mohou naučit číst pár slovíček a přečtou si tak všechny popisky s údaji, kde nechybí ani údaje o podmínkách stanoviště rostliny a způsobu jejího pěstování. V tom je kniha také unikát, protože nic takového o kavkazské květeně dosud ve světě nevyšlo.

Pár zajímavých údajů o knize: Publikace má 392 stran, 909 barevných fotografií od autorů knihy a dalších fotografů, 17 černobílých fotografií, 8 perokreseb, 7 map znázorňujících rozšíření některých druhů rostlin, 6 map s dalšími náměty. Hlavní část však tvoří botanický popis zobrazených 509 druhů rostlin, rejstřík botanických jmen druhů a synonym. Kniha je dobře vázaná, tištěná na velmi kvalitním papíře s vysokou kvalitou tisku. Barevný přebal z ní dělá krásnou publikaci.

V obecných kapitolách této publikace se pojednává o Kavkazu z různých přírodně historických hledisek. Po úvodu následuje kapitola věnovaná historii výzkumu kavkazské květeny. Jsou zde představeni badatelé - často autoři prvních popisů zdejších rostlin - od 17. století po současnost a uvedena jejich nejvýznamnější botanická díla. V dalších kapitolách knihy popisují autoři reliéf, geologii a klima Kavkazu. Jsou tu významné údaje o faktorech, které ovlivňovaly evoluci - vývoj květeny Kavkazu. Nechybí zde ani údaje o statistice počtu druhů a endemitů, o druzích a čeledích. Zajímavá je i kapitola o vegetaci a jejích různých společenstvech - vegetačních jednotkách - ve fytogeografickém regionu Kavkazu. Uvedena jsou zde společenstva od pouští přes lesy, horské stepi až po alpínské trávníky a subnivální vegetaci v blízkosti ledovců. V poslední obecné kapitole se autoři zmiňují o možnostech přístupu do jednotlivých oblastí Kavkazu, a to z turistického hlediska.

Saxifraga caucasica Následuje hlavní, speciální část knihy, kde autoři předkládají botanický popis 509 druhů rostlin s fotografiemi, a to i několika snímků od jednoho druhu. Pro skalničkáře a pěstitele jsou zde cenné poznámky s údaji o pěstování u každého druhu. Výběr těchto druhů byl veden tak, aby bylo zahrnuto co nejvíce rodů a významných druhů, zvláště endemitů (rostlin rostoucích jen zde). Zároveň však šlo autorům i o to, aby byly rostliny představeny ve své kráse a fotogeničnosti, aby šlo o rostliny vhodné k pěstování na skalkách, zahradách a v parcích. U pěstitelsky významných druhů je uvedeno více fotografií, ukazujících i variabilitu mnoha druhů - typické, ale i vzácné a neobvyklé formy, detaily květů, celkové pohledy na rostlinu, případně okolní společenstvo.

Botanická jména doprovází autorská citace pramene, včetně významnějších synonym. Druhy jsou řazeny v souladu s botanickým systémem podle čeledí od jehličnanů po vstavačovité. Abecední rejstřík botanických jmen a synonym usnadňuje vyhledávání konkrétních druhů rostlin, pokud zná čtenář jméno.

Autoři o své práci říkají: " Záměrem knihy je předvést mimořádnou krásu Kavkazu a jeho rostlin, převážně horských. Nádhera přírody na tomto božském masivu na hranicích Evropy a Asie stála za zdokumentování a představení těm, kteří se do těchto hor nemohou dostat. Kniha však může posloužit i těm, kteří se Kavkaz rozhodnou navštívit, jako příručka pro určování rostlin. Pěstitelům pak umožní se orientovat v bohatém spektru pěstovaných rostlin a pomůže jim pochopit kde a jak která rostlina roste a co pro svůj růst v zahradách vyžaduje." Campanula dzaaku

A teď to důležité:Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat e-mailem na adrese: holubec@vurv.cz . Autoři nám sdělili, že na této adrese je možné knihu nejen objednat, ale budou vám sděleny podrobnosti o způsobu zaplacení a zaslání knihy. Kniha je pro Čechy levnější než pro ostatní svět. Nyní (r.2011) byla výrazně zlevněna z Kč 1800,- na novou cenu i s poštovným Kč 1000.- (zatím co pro zahraničí stojí i s poštovným 100 Euro).
Pokud se vám to stále zdá hodně, pak vězte, že kniha je unikát vydaný v malém nákladu a vysoké kvalitě. K jejímu vydání bylo třeba nemálo financí, které nyní autoři budou asi dlouho splácet. Tedy zisk autorů v podstatě žádný. Vyšla totiž vlastním nákladem autorů, z čistého enthuziazmu neboť česká nakladatelství neměla o téma zájem. I to je vlastně unikátní. Proto také na těchto stránkách www.skalnicky.cz, ač nejsou komerčními, dělám knize propagaci.

Přinášíme vám obrazovou ukázku některých stránek z knihy, která má i zajímavou grafickou úpravu. Prosíme, omluvte zde zhoršenou kvalitu reprodukcí obrázků stránek, ale jsou to výrazné zmenšeniny velkých A4 stránek knihy, navíc upravené tak, aby se rychleji načítaly na monitor. Uvádíme vám je zde pouze pro vaši představu vzhledu stránek v knize.

Další náhledové stránky knihy (ovšem ve formátu PDF, vyžadujícím na vašem počítači program Acrobat Reader) naleznete kliknutím zde, včetně také možnosti objednávky.

Zvonky
Sasanky

Jedna ze stránek zaměřených na kavkazské sasanky.

Krokusy

Kavkazským cibulovinám je věnováno mnoho stránek.

Řebčík

Kniha má i krásné celostránkové snímky.

Kosatec

U některých druhů jsou i schematické kresby areálu výskytu.

Orlíčky

Tak, jako třeba stránka s orlíčky, je zpracováno mnoho kavkazských druhů.

Dombai

V knize je množství snímků kavkazských velikánů a krajin.

   


Obsah a design: © Martin Pilný
19897