Pokud máte v zahradě mírně přistíněné místo, nejlépe pod opadavými vyššími keři či stromy, pak vám stojí za to zkusit pěstovat hajní rostliny. Stačí, aby toto místo nebylo v létě na plném slunci a nevysychalo. Stálá jemná vlhkost je ideální. Jako substrát je dobrá směs humusu (listovky), rašeliny, hrabanky z borového lesa a drcené kůry (té hodně). Některé druhy vám v takovém místě porostou téměř samy, bez velké péče, například milé a skromné podléšky (rod Hepatica - viz samostatné povídání o nich), nebo sasanky (Anemone nemorosa), krvavěnky (Sanquinaria canadensis), případně jefersonie (Jeffersonia diphylla) a další.
Jsou však hajní druhy obtížněji pěstovatelné, které již vyžadují nejen něco o nich vědět, ale také je opečovávat. Některé více, jiné méně. Ovšem vždy jde obvykle o druhy, které nás stály hodně peněz, neboť byly vypěstovány pěstiteli náročnými, obvykle meristémovými, způsoby. Mezi tyto rostliny patří především nádherné střevíčníky (rod Cypripedium - viz samostatné pojednání), některá trilia (Trillium) a další. Není se třeba jich bát, víte-li, že jim můžete tu trochu péče věnovat.
Určitě uděláte dobře, když takové vzácnosti si koupíte u pěstitelů a ne v zahradních centrech či zahradních supermarketech. Tam vám určitě nikdo kvalifikovaně neporadí. Ale pěstitel, než vám přenechá vzácnou, pracně vypěstovanou rostlinu, vám do podrobna vysvětlí, jak právě tuto rostlinu vysadit a pěstovat.
Přinášíme vám obrazovou galerii některých z těchto vzácností. Více povídání k nim zde bude postupně doplňováno, stejně jako další fotografie. Proto vám doporučujeme se na tuto stránku příležitostně vracet.
Foto Copyright František Šrámek & Jiří Obdržálek 2007